W dniu 30 września 2021 r. w kl. I-III obchodzony był Dzień Chłopca. Dziewczynki z tej okazji oprócz tradycyjnych życzeń przygotwały dla swoich kolegów miłą niespodziankę, były to kubeczki ze zdjęciami i imionami. Dzień minąl w przyjaznej i życzliwej atmosferze.
Dzień Chłopaka w kl. I-III
Akcja "LEKKI TORNISTER"
- 20
28 września 2021 r. w naszej szkole odbyła się coroczna akcja o charakterze informacyjno-edukacyjnym "Lekki tornister". Uczniowie zdali sobie sprawę jak ważne jest prawidłowe spakowanie i noszenie tornistra oraz dlaczego nie może być przeciążony. Odbyło się również ważenie plecaków wszystkich uczniów kl. I-III.
Spotkanie z przedstacielem Koła Łowieckiego ''Ursus"
W dniu 22 września 2021 r. uczniowie kl. IVa i IVb uczestniczyli w spotkaniu z członkiem Koła Łowieckiego ''Ursus". Z uwagą wysłuchali prelekcji na temat Polskiego Związku Łowieckiego i jego roli w ochronie przyrody, poznali zadnia Koła Łowieckiego 'Ursus" oraz dowiedzieli się, że członkowie Koła biorą czynny udział w ochronie gatunków zwierząt zagrożonych wygnięciem i walczą z kłusownictwem. Pan Myśliwy zaciekawił uczniów opowiadaniami o zwierzętach, ich zwyczajach oraz o tradycjacji i kulturze myśliwskiej. Młodzi przyrodnicy mogli również zobaczyć prawdziwy strój galowy myśliwego.
Wycieczka do stolicy Warmi i Mazur
W dniu 21 wrzesnia 2021 r. uczniowie kl. VIIIa uczestniczyli w szkolnej wycieczce edykacyjnej do Olsztyna stolicy Warmi i Mazur pod opieką nauczycieli: P. R. Napiórkowskiego, P. . Olewnickiej oraz P. E. Ziemińskiej.
Młodzież w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium obejrzała seans filmowy pt. "Słońce nasza gwiazda", Potem uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych "Od Galileusza do Newtona".Po obiedzie uczestncy wycieczki wraz z przewodnikiem podziwiali Zamk Kapituły Warmińskiej, poznli jego historię i zwiedzili Stare Miasto. Wycieczka dostarczyła uczniom wiedzy z dziedziny fizyki, matematyki i historii i geografii.
Światowy Dzień Orderu Uśmiechu w kl. Ib
W dniu 21 września 2021 r. obchodzony jest Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. Uczniowie kl. Ib na zajęciach edukacyjnych dokładnie poznali historię tego święta oraz związane z nim obyczaje. Pierwszaki dowiedziały się jak wygląda to odznaczenie, kto je przyznaje, kto i za co może je otrzymać. Uczniowie zaprojektowali i wykonali własne ordery uśmiechu, które postanowili przyznać i wręczyć swoim rodzicom.
Bł. Kardynał S. Wyszyński i Bł. E. R. Czacka - Szkolny Konkurs Wiedzy Religijno-Historycznej oraz Szkolny Konkurs Plastyczny
- 1
W dniu 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się beatyfikacja Sługi Bożego Kardynała Stafana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.W związku z ważnymi wydarzeniami w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Starym Szelkowie w dniach od 12 do 17 września 2021 r. został ogłoszone Szkolne Konkursy Plastyczne pod hasłem: " Błogosławiony Kardynał Stafan Wyszyński w oczach dziecka" i "Błogosławiona Matka Elżbieta Róża Czacka - matka niewidomych" dla klas I-VIII oraz Szkolny Konkurs Wiedzy Religijno-Historycznej o Błogosławionych Kard. S. Wyszyńskim i Matce E. R. Czackiej dla klas V-VIII.
Szkolny Konkurs Plastyczny został przeprowadzony przez P. A. Marlega i rozstrzygnięty w dniu 30 września 2021 r.
Wyniki konkursu "Bł. Kardynał Stefan Wyszyński w oczach dziecka":
Kategoria kl. I-III
I miejsce - E. Sierzan kl. II, P. Regulska kl. II
II miejsce - Z. Konopka kl. II, M. Matuszewska kl. II
III miejsce - H. Bladosz kl. II, D. Stojak kl. II
Kategoria kl. IV-VIII
I miejsce - K. Kajetaniak kl. VII, M. Wasilewska kl. VI
II miejsce - E. Todorowska kl. IV
III miejsce - W. Dzwonkowski kl. VI
Wyniki konkursu "Bl. Matka Elżbieta róza Czacka - matka niewidomych";
I miejsce - U. Mosakowska kl. VI
II miejsce - A. Wasilewska kl. VI
III miejsce - A. Jankowski kl. IVa
W dniu 30 września 2021 r. został przeprowadzony w kategorii kl. V-VIII Szkolny Konkurs Wiedzy Religijno-Historycznej o Bł. Kard. S. Wyszyńskim i Bł. Matce E. R. Czackiej, który został przygotowany przez K. M. Przygodę, P. A. Marlęga i P. K. Gosiewską. Konkurs miał charakter drużynowy, każdą klasę reprezentowało 4 uczniów. Konkurs składał się z 11 zestawów pytań o różnym stopniu trudności.
Wyniki konkursu przedstawiały się nastepująco:
Drużynowo i miejsce zajęła kl. V rezprezentowana przez: Z. Kluczek, U. Mosakowską, M. Wasilewską i A. Zalewską, po dogrywce II miejsce zajęła kl. V w składzie: M. Buksicka, W. Sakowska, A. Siemieniak, I. Vogt oraz kl. VII w składzie: N. Bąk, B. Kowalski, K. Kajetaniak, B. Świętochowski.
Laureaci konkursów otrzymali cenne nagrody książkowe o tematyce religijnej, różańce oraz obrazki Bł. Kard. S. Wyszyńskiego.
BohaterON - włącz historię!
Powstanie Warszawskie to piękna karta naszej historii, uosobienie patriotyzmu, heroizmu, wolności i determinacji. Nasza szkoła od 2016 roku uczestniczy w Ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON - włącz historię! Inicjatywa ta ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego a także promowanie patriotycznych postaw i polskiej historii XX wieku. W tym roku również przyłączyliśmy się do tej akcji patriotycznej. Uczniowie kl. V i VI pod kierunkiem P. M. Długołęckiej na lekcjach języka polskiego wysłuchali słuchowiska pt. ''Mały roznosiciel nadziei" w reżyserii W. Urbańskiego. Młodzi słuchacze poznali historię chłopca, którego dzieciństwo przypadło na okres wojny. Uczniowie mogli sobie wyobrazić czym kierowała się ówczesna młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć żeby przetrwać. Organizacją corocznej kampanii są: Fundacja Rosa, Fundacja Sensoria oraz Fundacja Pokolenie Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: "Pamięć - Edukacja - Pomoc".
Sprzątanie Świata
Wzorem lat ubiegłych najmłodsi uczniowie z kl. I-III aktywnie włączyli się do akcji "Sprzątanie Świata". W tym roku sprzątali teren wokół szkoły. Nasza akcja miała na celu kształtowanie postawa proekologicznych i uwrażliwienie najmłodszych uczniów o dbanie i niezaśmiecanie środowiska przyrodniczego i terenu wokół szkoły.
Ciepło, cieplej, gorąco - warsztaty profilaktyczne dla kl. I-III i IV-VI
W dniu21 września 2021 r. dla uczniów klas kl. I-III i IV-VI odbyły się warsztaty profilaktyczne związane z klimatem pod hasłem: "Ciepło, cieplej , gorąco". Uczniowie pracowali w grupach w blokacch tematycznych: Pory roku - zmiany klimatyczne, Wzrost temparatury powietrza na Ziemi - przyczyny, Współczesne zgrożenia dla świata. Warsztaty przeprowadziła P. A. Marlęga - szkolny koordynator programu wychowawczo-profilaktycznego. Zajęcia przyczyniły się do poszerzenia wiedzy przyrodniczej oraz do podejmowania działań ograniczających emisję dwutlenku węgla. Po warsztatach ekologicznych uczniowie z kl. IV-VI wraz w wychowawcami uczestniczyli w akcji Sprzątania Lasu w Magnuszewie Małym przy współpracy z Nadleśnictwem w Pułtusku. Na zakończenie dla młodych przyjaciół czystego lasu zorganizowano ognisko. Wychowawcy kl. I-III oglądali film edukacyjny pt. "Klimat", w oparciu o który w klasach przeprowadzone zostały pogadanki na temat zmian klimatycznych. Mali przyrodnicy wykonali grupowe prace plastyczne dotyczące przyczyn ocieplania się klimatu na świecie. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.
Ciepło, cieplej, gorąco-zajęcia profilaktyczne związane z klimatem.
"Ciepło, cieplej, gorąco" pod takim hasłem w naszej szkole w dniu 20 września 2021 r. odbyły się warsztaty profilaktyczne związane z klimatem, które przygotowała i przeprowadziła Pani A. Marlęga - koordynator Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.
Zajęcia zostały przeprowadzone w grupach aktywnymi metodami nauczania i angażowały uczniów do uczestnictwa. Młodzież wyjaśniła przyczyny ocieplania się klimatu oraz odczuwalne, negatywne skutki zmian klimatycznych występujące w różnych częściach naszego globu. Młodzież wykazała się znajomością i rozumieniem takich pojęć, jak: efekt cieplarniany, globalne ocieplenie, gazy cieplarniane, klimat, hydrosfera. Godzinne warsztaty przyrodnicze przyczyniły się do poszerzenia wiedzy oraz sformułowania wniosków będących odpowiedzią na pytania: Czy rzeczywiście działalność człowieka ma wpływ na globalne ocieplenie, w jaki sposób zmienia się nasze środowisko i czy mamy na nie wpływ?
Po zajęciach chętni uczniowie z klas VII-VIII wraz z wychowawcami i rodzicami uczestniczyli w akcji sprzątania lasu w Magnuszewie Małym, które odbyło się w porozumieniu z Nadleśnictwem w Pułtusku. Na koniec zorganizowano dla młodzieży ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Uczniowie rozmawiali z Panem Leśniczym o jego pracy oraz wymieniali się informacjami na tematy przyrodnicze.
Międzynarodowy Dzień Kropki w kl. Ib
- 8
15 września obchodzony jest International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H, Reynoldsa pt.:"The not", w której została opisana historia Vasthi, dziewczynki która nie wierzyła w swoje umiejętności plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Uczniowie kl. Ib obejrzeli fragment filmu, w którym poznali historię głownej bohaterki. Dzień kropki to święto kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy ma talent, tylko nie zawsze umiemy go odkryć i potrzebujemy kogoś, kto ten talent w nas zauważy. Zajęcia w klasie Ib w tym dniu wymagały od uczniów wkonywania czynności inspirowanych własną wyobrażnią, dzieci poznawały swoje mocne strony oraz przekonały się, że mają różne talenty i warto było je odkryć, ale również poznać umiejętności swoich rówieśników. Prace plastyczne zostały wykonane za pomocą kropek i zachwycały inwencją twórczą. Na koniec uczniowie za aktywny udział w zajęciach otrzymalli dyplomy z podziękowaniem.
Bezpieczna droga do szkoły i do domu
W dniu 19 wrzesnia 021 r. do naszej szkoły przybyli funkcjonariusze z Państwowej Powiatowej Komendy Policji w Makowie Maz. na spotkanie z uczniami kl. I-III i IV-VIII na temat: Bezpiecznej drogi do szkoły i do domu. Młodsi uczniowie poznali ważne zasady, które trzeba znać i przestrzegać, aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły i do domu. W klasach starszych oprócz tematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci omówili zjawisko cyberprzemocy, które może dotyczyć każdego oraz sprawy związane z odpowiedzialnością karną nieletnich. Była to nietypowa lekcja edukacyjno-profilaktyczna pelna wiadomości i informacji zarówno znanych jak i nowych.
Wycieczka do Olsztyna
W dniu 14 września 2021 r. uczniowie kl. VIIIb pod opieką P. A. Muszyńskiej i P. H. Pągowskiej i P. T. Kacprzyckiego byli na wycieczce szkolnej w Olsztynie. W programie był seans filmowy pt.:"Słońce nasza gwiazda" w Olsztyńskiem Planetarium o Obserwatorium, warsztaty edukacyjne "Od Galileusza do Newtona" oraz Zamek Kapituły Warmińskiej i Stare Miasto. Wycieczka była wartościową lekcją zgłębiającą wiedzę m.in. z geografii, astronomi, fizyki oraz historii. Młodzież miała okazję poznać smaki Warmi i Mazur oraz zakupić drobne pamiątki.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2021
1 września zgodnie z wymaganiami sanitarnymi, bezpiecznie rozpoczeliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. Uczniowie nie kryli radości, że pomimo pandemii Covid- 19 mogli wrócić do szkoły, do koleżanek i kolegów, do naszych nauczycieli, przyjaciół. Dziecięcy gwar ożywił szkolne korytarze. Dzieci i młodzież miała okazję podzielić się wakacyjnymi wspomieniami. Wszystkim naszym uczniom życzymy, aby każdego dnia przekraczali progi szkoły z uśmiechem na twarzy, by spełniali swoje marzenia i jak najlepiej wypełniali obowiązki edukacyjne, by nauka była dla nich wielką radością i przyjemnością a cały rok szkolny był przede wszystkim bezpieczny. Po szkolnej uroczystości dla uczniów kl. VII-VIII oraz ich rodziców odbyło się z spotkanie informacyjne z Panią Pielęgniarką na temat szczepień przeciwko Covid - 19, zostały również przedstawione informacje na temat badań dotyczących bezpieczeństwa i skutecznosci szczepionki Pfizer-Bion-Tech oraz objawów po otrzymaniu szczepionki.
Archiwum Aktualności