Zajęcia wychowawczo-profilaktyczne w k. I-III
Zajęcia pokazowe z robotyki
- 2424
Spektakl teatralny "Przygody Sindbada Żeglarza"
- 18
Próbne ćwiczenia z ewakuacji
W naszej szkole w dniu 26 września 2022 r. przy wspólpracy z Państwową Straża Pożarną w Makowe Maz odbyły się próbne ćwiczenia z ewakuacji. Szkolnym koordynatorem była P. A. Marlęga, która od wielu lat prowadzi szkolenia i przygotowuje uczniów i pracowników szkoły do ćwiczeń z ewakuacji według obowiązujących przepisów w zakresie bezpieczeństwa. Próbne ćwiczenia z ewakuacji przebiegły sprawnie i bezpiecznie.
Spotkanie z Policjantem
- 38
W dniu 12 września 2022 r. nasi uczniowie przypomnieli sobie obowiązujące zasady ruchu drogowego pod kierunkiem Pani Policjantki i Pana Policjanta z Powiatowej Komendy Policji w Makowie Maz. Podczas spotkania omowione zostały zagadnienia związane z bezpieczeństwem w szkole, w domu i w autobusach szkolnych. Odbyły się też warsztaty prktyczne dotyczące bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię w pobliżu szkoły. Uczniowie z kl. IV-VIII zostali zapozanani z ustawą dotyczacą wspierania i resocjalizacji nieletnich.
Sprzątanie Świata
- 16
Narodowe Czytanie
2 września 2022 r. w naszej szkole pod kierunkiem P. Małgorzaty Długołęckiej odbyła się tegoroczna akcja Narodowego Czytania w ramach Roku Romantyzmu Polskiego. Uczniowie z kl. I-III i IV-VIII przebrali się za postacie bohaterów książek Adama Mickiewicza. Fragmenty "Ballad i romansów" czytali uczniowie kl. VI wraz z nauczycielem polonistą dla klas młodszych i starszych. Za uczestnictwo w akcji Narodowego Czytania każdy uczeń otrzymał pamiątkowy stempel.
Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2022/2023
Dnia 1 września 2022 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Program słowno-muzyczny przygotowali uczniowie kl. IIa i IIb pod kierunkiem Pani Ewy Zawisza i Pani Anety Gregorczyk. Swoją obecnością zaszczycił Ks. Proboszcz Piotr Kleczyński, który życzył całej społeczności szkolnej, w szczególności uczniom. by czerpiąc wiedzę poznawali najwyższe wartości, kierowali się prawdą i wrażliwością społeczną. Piosenka pt. "Wrzesień, wrzesień w naszej szkole klasy pełne słońca..." zachęciła uczniów do pilnej pracy w nowym roku szkolnym.
Piknik sportowy
- 26
W dniu 25 sierpnia 2022 r. na boisku przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Starym Szelkowie odbył się piknik sportowy dla uczniów kl. I-III. Organizatorem tego przedsięwzięcia był działające przy Szkole Stowarzyszenie na rzecz edukacji dzieci i młodzieży "Maciuś". W programie było moc atrakcji i konkurencji sportowych, które przygotował dla naszych uczniów i ich rodziców P. Rafał Napiórkowski - nauczyciel wychowania fizycznego. Wszyscy mogli kosztować upieczonych kiełbasek na ognisku oraz korzystać z kącika słodkości. Szkoda, że nie było wszystkich uczniów.
Z PROJEKTEM EDUKACYJNYM ZA PAN BRAT…
Uczniowie klasy VII niejednokrotnie prezentowali swą pracę metodą projektu na języku polskim, a także wśród społeczności szkolnej podczas uroczystości środowiskowych, także podczas wspomnianego wcześniej festynu wakacyjnego.
Obszerne działania realizowane przez uczniów, przygotowane i koordynowane przez nauczyciela polonistę przynoszą radość zarówno uczestnikom jak i ich opiekunowi.
Oto nagrania, prezentacji grup projektowych klasy VII na języku polskim w roku szkolnym 2021/2022.
Temat projektu- DAWNE ZWYCZAJE, TRADYCJE I OBRZĘDY SŁOWIAN.
Materiał filmowy przygotowany został przez wychowawcę klasy P. Tadeusza Kacprzyckiego.
Wierzenia - mądrością ludu....czyli dawne zwyczaje wśród ognia, pieśni i...
Tradycja jest nieodłącznym elementem polskiej kultury. Nasi przodkowie z ogromną pieczołowitością dbali, aby obyczaje, wiedza i cenne wartości duchowe przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Dokładano wszelkiech starań, aby uchronić je przed zapomnieniem, szczególnie na wsi.
Dzisiaj, w dobie powszechnie panującego pędu, warto zwolnić tempo i zastanowić się nad sensem tego, dlaczego naszym przodkom tak bardzo zależało na pielęgnowaniu tradycji i przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom, do których my także należymy.
Z myślą o dawnych wierzeniach i zwyczajach - w dniu 25 czerwca 2022r. podczas festynu "SOBÓTKA NA WSI" organizowanego przez Gminny Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Starym Szelkowie - grupa młodzieży z klasy VII oraz VIIIa pod przewodnictwem polonisty Pani Anny Olewnickiej zaprezentowała program teatralno-muzyczny, który składal się z:
- widowiska "Dziady" cz. II Adama Mickiewicza (fragmrenty) - klasowego projektu uczniów kl. VIII,
- mini koncertu naszych koleżanek z Ukrainy - wraz z ich tatą - "Siostry 3 D",
- muzyczno-tanecznego mini showw wykonaniu uczniów kl. VII i VIIIa.
Grupa reprezentująca naszą szkołę podkreśliła niejednokrotnie, że wierzenia są mądrosią ludu, a festyn "Sobótka na wsi" stworzył okazję, by kontynuować ludowe zwyczaje i tradycje poprzez zabawę i edukację teatralną.
Oto jak uczniowie naszej szkoły prezentują swe uzdolnienia w środowisku lokalnym.
16
Wypoczywamy przyjemnie i bezpiecznie.
WAKACJE 2022
Uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie klas ósmych.
- 123
Akcja GÓRA GROSZA
Uczniowie z naszej szkoły po raz 22 uczestniczyli w akcji charytatywnej GÓRA GROSZA, której celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu, bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Najwięcej radości dostarczyło naszym uczniom liczenie monet.
Powitanie lata
- 103
Uczniowie kl. I-III 22 czerwca 2022 r. tanecznie i radośnie powitali pierwszy dzień lata.
Program profilaktyczny "Nie pal przy mnie proszę"
- 1
W naszej szkole jest realizowany program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę”, który jest adresowany do uczniów klas I-III SP oraz ich rodziców. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.
Program był realizowany na pięciu zajęciach warsztatowych o następującej tematyce:
1) CO TO JEST ZDROWIE?
2) OD CZEGO ZALEŻY NASZE ZDROWIE?
3) CO I DLACZEGO SZKODZI ZDROWIU?
4) CO ROBIĆ, GDY MOJE ŻYCIE JEST ZAGROŻONE?
5) NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ!
Na zajęciach edukacyjnych w kwietniu i w maju w klasie II dzieci poznały główną bohaterkę programu wiewiórkę Wiki, która towarzyszyła im w zajęciach. Korzystały z kart pracy zawartych w programie. Zajęcia przeprowadzono według scenariuszy programu „Nie pal przy mnie, proszę”. Uczniowie kolorowali szablony wiewiórki Wiki, uczyli się na pamięć wiersza pt. „Wierszyk o Wiki”, układali obrazki z elementów oraz rozwiązywali krzyżówkę pt. „Zdrowie”. Ponadto uczniowie klas I- III z okazji Światowego Dnia Zdrowia oglądali przedstawienie oraz prezentację dotyczącą skutków biernego palenia i szkodliwości palenia papierosów.
Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci – chętnie wykonywały polecenia i zadania. Cele zostały osiągnięte. Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy.
Podsumowaniem programu było wykonanie przez uczniów klas I -III plakatów o tematyce antynikotynowej, które zostały zamieszczone na gazetce szkolnej na korytarzu. W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia i Światowego Dnia Bez Papierosa, przypadającego 31 maja zaprezentowano gazetkę tematyczną na korytarzu. Celem tej akcji jest promowanie zdrowego stylu życia, ukazanie strat jakie niesie palenie tytoniu, uwrażliwienie na temat biernego palenia oraz promowanie światowej mody na niepalenie.
Koordynator
Joanna Sawicka
Bezpieczne wakacje
W ramach akcji "Bezpieczne wakacje" w naszej szkole Pani J. Sawicka przygotowała gazetkę tematyczną w postaci ilustracji przedstawiających bezpieczne miejsca wakacyjne. Uczniowie z kl. Ia wykonali piękne ilustracje związane z bezpieczym wypoczynkiem w górach, nas rzeką, nad jeziorem, nad morzemi w kontakcie z przyrodą.
XX EDYCJA KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI ADAMA MICKIEWICZA
Trzy nasze najlepsze recytatorki z kl.VII-VIII, wyłonione w eliminacjach szkolnych, przygotowywały się pod opieką polonisty Pani Anny Olewnickiej do etapu powiatowego. Każda z uczestniczek pracowała nad recytacją dwóch tekstów poetyckich Adama Mickiewicza związanych z hasłem przewodnim ,,OD MIŁOŚCI WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO…”
27 maja 2022r. w Zespole Placówek Oświatowych w Sypniewie odbył się, pod patronatem Starosty Powiatowego, XX Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza. Wystąpiło 13 uczestników.
Jury oceniało:
- dobór repertuaru,
- interpretację utworów,
- kulturę mowy,
- ogólny wyraz artystyczny.
Wyróżnienia m.in. otrzymały uczennice naszej szkoły:
- Julia Rulka z kl. VIIIA za recytację utworów ,,NIEPEWNOŚĆ” oraz ,,DO NIEMNA”
- Wiktoria Stojak z kl. VII za deklamację fragmentów ,,ŚWITEZIANKI” i wiersza ,,DOBRY WIECZÓR”.
I MIEJSCE ZAJĘŁA MARTA DEMYDAS z kl.VII – od niedawna- nasza nowa koleżanka z Ukrainy.
Jak podkreślił - Pan dr Roman Zakrzewski-przewodniczący komisji konkursowej:
,,Jury wyraża szacunek dla podjęcia trudu recytowania utworu ,,Bakczysaraj”- naszpikowanego słowami trudnymi dla obcokrajowca i zaprezentowanie ich w taki sposób, aby słuchacz je rozumiał. Melodią głosu wydobyła nastrój i tchnęła w utwór wschodnią duszę - kwintesencją czego był piękny śpiew fragmentu ,,Stepów Akermańskich” w ojczystym języku”.
Następnie laureatka konkursu odebrała nagrodę Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Sypniewie. Wręczona została także nagroda Przewodniczącego Rady Gminy opiekunce laureatki.
Oto niezapomniane chwile wzruszeń i radości ujęte w kadrach.
1W dniu 2 czerwca bieżącego roku odbył się apel podsmowujący pracę uczennic z kl. VII i VIIIa. Pani Wadna Wójcicka - dyrektor szkoły - podziękowała Pani Annie Olewnickiej z poświecenie i staranne przygotowanie uczennic do konkursu oraz za odniesione sukcesy na Powiatowym Konkursie Poezji Adama Mickiewicza, który po raz dwudziesty odbył się z Zespole Placówek Oświatowych w Sypniewie, wyraziła głębokie przekonanie, że w następnych roku inni uczestnicy, a zwłaszcza laureatka pierwszego miejsca będą rozsławiać imię naszej szkoły.
To znaczące i ważne wydarzenie poetycko - artystyczne, które stanowi kolejny sukces naszych uczniów, dostarcza satysfakcji oraz wielu niezapomnianych wrażeń.
1
W KRĘGU POEZJI ADAMA MICKIEWICZA
W KRĘGU POEZJI ADAMA MICKIEWICZA
,,MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ” – PIERRE LA MURE
13 MAJA BR. W NASZEJ SZKOLE PRZEPROWADZONO ELIMINACJE DO POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI ADAMA MICKIEWICZA.
W etapie szkolnym wzięły udział 4 uczennice z kl. VII-VIII. Recytacjom przysłuchiwało się jury w składzie:
- Pani Wanda Wójcicka - dyrektor szkoły,
- Pan Tadeusz Kacprzycki - wychowawca kl.VII, nauczyciel wychowania fizycznego
- Pan Rafał Napiórkowski - wychowawca kl.VIIIA, nauczyciel wychowania fizycznego .
Po przeprowadzonych eliminacjach komisja przedstawiła wyniki konkursu.
I miejsce – MARTA DEMYDAS z KL. VII
II miejsce – JULIA RULKA z KL.VIIIA
III miejsce – WIKTORIA STOJAK z KL.VII
Wyróżnienie - IGA KORDOWSKA z KL.VIIIA
Podczs apelu w dniu 17.05.2022r. Pani Wanda Wójcicka- dyrektor naszej szkoły - wręczyła uczennicom pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.
Nad organizacją konkursu czuwała polonistka Pani Anna Olewnicka ucząca w kl. VII, VIIIa i VIIIb.
IV Powiatowy Konkurs Recytatorski w naszej szkole
- 141
3 czerwca został rozstrzygnięty IV Powiatowy Konkurs Recytatorski z okazji ogłoszenia roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy gościć w naszej szkole miłośników poezji. W konkursie wzięło udział 48 uczestników w czterech kategoriach, spośród których jury wyróżniło następujące osoby:
Kl. I-III
I m. - Inga Łyczkowska z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rzewniu,
II m. - ex aequo Aleksandra Zysk i Ewa Łyczkowska z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rzewniu,
III m. - Katarzyna Kowalska ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Starym Szelkowie,
wyróżniono: Szymona Rybarczyka ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Starym Szelkowie i Antoniego Nasarzewskiego z Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Skłodowskiej - Curie w Krasnosielcu.
Kl. IV-VI:
I m. - Zofia Nikodym ze Szkoły Podstawowej im. Świętego Stanisława Kostki w Amelinie,
II m. - ex aequo Oliwia Jaśkiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza Gołasia w Płoniawach Bramurze i Aleksandra Siemieniak ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Starym Szelkowie,
III m. - Aleksandra Łyczkowska z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rzewniu,
wyróżniono: Oliwię Wysocką ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Starym Szelkowie i Łucję Glinkę ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu.
Kl. 7-8:
I m. - Dawid Chodkowski ze Szkoły Podstawowej im. O. Kolberga w Karniewie,
II m. - Igor Żerański ze Szkoły Podstawowej im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki w Różanie,
III m. - Zofia Sowa ze Szkoły Podstawowej im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki w Różanie,
wyróżniono: Marię Politowską ze Szkoły Podstawowej nr 2 im.
J. Kochanowskiego w Makowie Mazowieckim.
Szkoły średnie:
I m. - Magdalena Wądołek z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej - Curie w Makowie Mazowieckim,
II m. - Wiktoria Matłach z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej - Curie w Makowie Mazowieckim,
III m. ex aequo Natalia Goździewska z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej - Curie w Makowie Mazowieckim i Ewelina Rzewnicka z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim,
wyróżniono: Zofię Koczarę z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim.
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Dziękujemy za uświetnienie naszej uroczystości swoją obecnością; Panu Wicestaroście Dariuszowi Wierzbickiemu, Panu Wójtowi Gminy Szelków Arnoldowi Maciejowi Grossmannowi, dyrektorowi Wojciechowi Zyskowi, wicedyrektorowi Radosławowi Filkowi, wicedyrektor Wiesławie Kowalczyk oraz wszystkim nauczycielom i opiekunom. Do zobaczenia za rok!
Archiwum Aktualności