Uczniowie kl. I-III i IV-V uczestniczą w „Programie dla szkół”, którego celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym. 30 marca 2022 r. uczniowie klasy I b pod kierunkiem pani A. Gregorczyk uczestniczyli w zajęciach o zdrowym odżywianiu, których celem było przypomnienie zasad zdrowego odżywiania ze szczególnym uwzględnieniem wartości odżywczych owoców i warzyw. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubionych i zdrowych potraw i tworzyły jadłospisy na wiosenne śniadanie. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie przez uczniów zdrowych, smacznych i wesołych kanapek. Praca poprzedzona została rozmową na temat zdrowego odżywiania się z uwzględnieniem piramidy zdrowia oraz zasad higieny podczas przygotowywania posiłków. Podsumowaniem zajęć była wspólna degustacja wiosennych kanapek.
Dbamy o zdrowie
- 21
Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w unihokeju dziewcząt
- 4
W niedzielę dn. 27.03.2022 r. w naszej szkole odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w unihokeja dziewcząt klas VII-VIIII.
Nasze uczennice zagrały bardzo dobrze, wygrywając wszystkie mecze i zajęły I miejsce.
Końcowa kwalifikacja:
1. SP SZELKÓW
2. SP AMELIN
3. SP GĄSEWO
4. SP RZEWNIE
5. SP DRĄŻDŻEWO
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Powiatowe Igrzyska Dzieci w unihokeju dziewcząt
- 2
W sobotę 26 marca 2022 r. w naszej szkole na hali sportowej odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w unihokeju dziewcząt w kategorii kl. IV-VI. Nasze zawodniczki stoczyły zaciętą walkę w każdym meczu i wywalczyły tylko III miejsce, ale to również duży sukces.
Kwalifikacja końcowa była następująca:
1. SP Rzewnie
2. SP Drążdżewo
3. SP Szelków
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok do naszej szkoły.
Powiatowy Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka"
- 3
23 marca 2022 r. w Starostwie Powiatowym w Makowie Maz. rozstrzygnięty został Powiatowy Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka, którego eliminacje odbyły się po raz 45 w dniu 16 marca 2022 r. W kategorii klas I-III z naszej szkoły trzecie miejsce w tym konkursie zajęła uczennica kl. II K. Kowalska. Gratulujemy i bardzo dziękujemy naszej uczennicy, która przygotowała na wysokim poziomie recytację wiersza J. Brzechwy pt. "Wyssane z palca'. Kasia zachwyciła Jury staranną interpretacją wiersza, intonacją oraz ogólnym wyrazem artystycznym.
Spotkanie z żywym słowem, czyli trudna sztuka recytacji
Dnia 16 marca 2022r. w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim odbyły się eliminacje powiatowe 45. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”.
W kategorii kl. VII-VIII naszą szkołę reprezentowali:
- BARTOSZ KOWALSKI KL.VII
- zadeklamował wiersz ,,Raport z oblężonego Miasta” Zbigniewa Herbert
- JULIA RULKA KL.VIIIA
- wyrecytowała utwór ,, Nic dwa razy ” Wisławy Szymborskiej
Jury konkursu oceniało:
- dobór repertuaru,
- interpretację utworu,
- kulturę mowy,
- ogólny wyraz artystyczny.
Dziękujemy uczniom za ich trud oraz wkład pracy w przygotowanie interpretacji wybranych przez siebie tekstów. Jednocześnie mamy ogromną nadzieję, że praca z pięknym słowem będzie stale towarzyszyła młodym wykonawcom i stanie się inspiracją do rozwoju ich osobowości w kolejnych latach.
Pierwszy Dzień Wiosny
- 53
Dnia 21 marca 2022 r. w naszej szkole tradycyjnie obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Uczniowie kl. Ia i Ib wykonali okazałe Marzanny, z którymi przemaszerowali wokół szkoły i w ten sposob pożegnali mijającą porę roku. Następnie wybrali się na poszukiwanie wiosny. Ciepły, słoneczny poranek sprzyjał nie tylko obserwacjom, ale również zabawom integracyjnym. Uczniowie klasy II i III wykonali indywidyalne Marzanny, które zabrali do domu oraz uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych związanych z wiosną. W kl. I-III odbył się również szkolny konkurs na najładniejsze wiosenne przebranie "Pan/Pani Wiosna". Najładniejszy strój zaprezentowała uczennica kl. II Aleksandra Buksicka i zajęła I miejsce. Młodzież z klas IV-VIII wzięła udział w konkursie "Matematyka to jakiś kosmos" oraz w warsztatach plastycznych, które polegały na wykonaniu prac plastycznych na dużym arkuszu papieru związanych z nadchodzącą wiosną. Uczniowie pracowali w małych grupach, mieli okazję do wymiany informacji, spostrzeżeń, pomysłów i zdolności artystycznych. Wszystkie prace zachwycały i przyciągały uwagę.
Warsztaty plastyczne w GCKCz i S w Starym Szelkowie
- 22
Uczniowie kl. I-III w każdy wtorek uczestniczą w kreatywnych zajęciach plastycznych w Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Starym Szelkowie. Celem warsztatów jest rozwijanie umiejętności plastycznych, poznawanie różnych technik plastycznych, wyzwalanie inwewncji twórczej, wdrażanie do współpracy w zespole oraz poszerzanie ogólnej wiedzy uczniów. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Każda klasa wykonuje prace o innej tematyce. Były karmiki dla ptaków, kwiaty na Dzień Babci i Dziadka oraz wiele innych ciekawych prac.
14 marca 2022 r. - Światowy Dzień Matematyki
- 4
Matematyka jest wszędzie wokól nas w nauce i w technologii.
W naszej szkole klasy I-III włączyły się w obchody Światowego Dnia Matematyki. Uczniowie wykonali plakaty promujące matematykę jako Królową Nauk. Podczas zajęć poznali znaczenie matematyki w życiu codziennym oraz korzyści wypływające z posiadania umiejętności matematycznych i wykorzystanie ich w różnych sytuacjach. Uczniowie dowiedzieli się również, co to jest liczba Pi i dlaczego 14 marca jest dniem poświąconym matematyce. Dzień zapewnił najmłodszym dobrą zabawę. Uczniowie zachęcili się do odkrywania i dostrzegania matematyki, która jest wszędzie wokół nas.
Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka
W dniu 8 marca 2022 r. w szkole odbył się szkolny etap konkursu Warszawska Syrenka. Istotą tego konkursu jest pobudzaniae aktywności artystycznej, wyrabianie nawyków czytania, rozwój czytelnictwa oraz popularyzacja literatury. Najlepsi recytatorzy będą reprezentować naszą szkołę na szczeblu powiatowym.
Nauka programowania w kl. I-III
- 22
Ulubione zajęcia uczniów kl. I-III rozwijające umiejętności programowania
Bardzo ciekawymi zajęciami dla uczniów w kl. I-III są zajęcia dodatkowe z programowania, króre prowadzone są przez wychowawców. Rozwijają one nie tylko logiczne i algorytmiczne myslenie, ale również kształcą zadaniowe podejście do problemu, kreatywność, umiejętność pracy w zespole, uczą szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań oraz oswajają uczniów z nowoczesnymi technologiami. To bardzo pożyteczne i inspirujące zajęcia.
8 marca - Dzień Kobiet
- 18
DLA KOBIET, KTÓRE ZNAMY,
MOC ŻYCZEŃ DZISIAJ MAMY,
DUŻO SZCZĘŚCIA I MIŁOŚCI,
ORAZ KWIATÓW I RADOŚCI.
NIECHAJ SIĘ TO NIESIE NA CAŁY KRAJ,
DZIŚ DLA PAŃ WSZYSTKO NAJ ..., NAJ ...NAJ.
Warsztaty dla uczniów kl. VII-VIII
- 1
W dniu 8 marca 2022 r. młodzież z kl. VII-VIII uczestniczyła w warsztatach z projektu Level Up! opracowanego przez grupę uczniów Liceum Ogólnokształcące w Makowie Maz. w ramach ogólnopolskiego projektu "Zwolnieni z teorii", którgo celem jest odbudowa zdrowia psychicznego oraz integracja młodzieży w czasie pandemiii i zdalnym nauczaniu. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, pozwoliy odpowiedzieć na pytania czy pandemia wpływa na nasze życie i czy doświadczenie pandemią można wyprzeć, czy raczej należy je oswoić. Zajęcia przyczyniły się do zwiększenia poczucie pewności naszych uczniów i pozwoliły lepiej odkryć własną osobowość.
1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- 2
"Kochajcie Ojczystą Ziemię.
Kochajcie swoją Świętą Wiarę
i tradycje własnego narodu.
Wyrośnijcie na ludzi honoru,
zawsze wierni uznanym
przez siebie wartościom."
Rotmistrz Witold Pilecki
W ramach akcji #Szkoła Pamięta uczniowie z naszej szkoły włączyli się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione 1 marca 2011r. przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej dla upamięrnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W ramach obchodów tego wydarzenia P. K. Gosiewska wraz z młodzieżą klas starszych przygotowała gazetkę okolicznościową. Na lekcjach historii zostały przeprowadzone lekcje o Żołnierzach Niezłomnych z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej. Uczniowie obejrzeli również film pt. "Zołnierze Wyklęci".
VII edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego "Ortografia na medal"
- 5
Młodzież z naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyła w eliminacjach szkolnych oraz powiatowych Konkursu Ortograficznego "Ortografia na medal" pod patronatem Starosty Makowskiego. Organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele-poloniści z Publicznej Szkoły Podstawowej w Płoniawach-Bramurze. Podczas przygotowań do zmagań konkursowych doskonalono umiejętnosci ortograficzne, rozwijano pisemne formy wypowiedzi pod względem poprawności jezykowej oraz interpunkcyjnej. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
- w kategorii kl. V-VI:
I miejsce - Aleksandra Zalewska kl. VI
II miejsce - Urszula Mosakowska kl. VI
III miejsce - Julia Gryczon kl. VI
- w kategorii klas VII-VIII
I miejsce - Anna Brzezińska kl. VIIIa
II miejsce - Karolina Fabisiak kl. VIIIa
(w zastępstwie reprezentowała w.w. uczennicę Magdalena Krakowian z kl. VIIIa, która zajęła IV miejsce - etap szkolny)
III miejsce - Bartosz Kowalski kl. VIII
25 lutego 2022 r. pod opieką Pani Małgorzaty Długołęckiej i Pani Anny Olewnickiej uczniowie przystąpili do II etapu konkursu - była to już siódma edycja. Pisano odrębne dyktanda i testy w zależności od kategorii wiekowej, które sprawdzały umiejętności ortograficzne i interpunkcyjne uczestników.
Szkoda, że nie odnieśliśmy sukcesu na etapie powiatowym. Niemniej jednak dziękujemy młodzieży za udział w konkursie i życzymy powodzenia za rok.
Zbiórka karmy dla bezdomnych kotów z powiatu makowskiego
W okresie od 17 do 21 lutego 2022 r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami zaangażowali się w zbiórkę karmy dla bezdomnych kotów z powiatu makowskiego. Zebrana karma została przekazana do Urzędu Miasta w Makowie Maz. Była to akcja charytatywna na rzecz pomocy zwierzętom pozostawionym bez opieki dorosłych. W przyszłości nasi uczniowie zadeklarowali uczestnistwo w podobnych akcjach dla zwierząt.
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
- 1
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Starym Szelkowie solidarnie łączy się z ludnością Ukrainy. Jesteśmy z Wami myślami i sercem.
9
Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji "Pomoc dla Ukrainy"
Tłusty czwartek
- 7
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.
24 lutego 2022 r. w naszej szkole zgodnie z tradycją uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły obchodzili Tłusty czwartek. Minął on na słodko z pysznymi, lukrowanymi pączkami, faworkami, oponkami i wieloma innymi przysmakami.
Bezpieczni w Internecie
- 1
W dniach 14-18 lutego 2022 r. w szkole przeprowadzona została akcja pod hasłem "Bądź bezpieczny w Internecie" w ramach obchodzonego każdego roku Dnia Bezpiecznego Internetu, który został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Organizatorem tego wydarzenia w naszym kraju zajmuje się Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fudnacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Nauczyciele na lekcjach informatyki w kl. IV-VIII przeprowadzili z uczniami zajęcia z wykorzystaniem materiałów proponowanych przez organizatora oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki: Portal.gov.pl; Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat; FOMO i problemowe używanie Internetu; Bezpieczeństwo w sieci. W kl. I-III wychowawcy wykorzystali scenariusze zajęć zamieszczone na www.sieciaki.pl oraz www.dzieckowsieci.pl Dopełnieniem informacji o właściwym i bezpiecznym korzystaniu z Internetu była gazetka informacyjna dla uczniów.
Mistrzowie pantomimy z kl. II
- 12
Na zajęciach edukacyjnych w dniu 16 lutego 2022 r. uczniowie kl. II wyrażali swoje emocje poprzez mimikę twarzy i charakteryzację. Lekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.
Archiwum Aktualności